Organizacja

Cele na nowy rok i nie tylko – jak wytrwać w postanowieniach?

Przełom starego i nowego roku to dobra okazja do podsumowań oraz wyznaczania celów na nowy rok i na kolejne miesiące. Lista postanowień noworocznych zawsze jest kwestią indywidualną i należy mierzyć sił na zamiary – przy tworzeniu listy zadań i postanowień na nowy rok warto wziąć pod uwagę własne możliwości oraz sposób ich realizacji. Z pewnością pomogą Ci w tym rozwiązania dedykowane monitorowaniu postępów. Jakie mogą być postanowienia noworoczne i czy warto je mieć?

Co to jest postanowienie noworoczne?

Postanowienia noworoczne to grupa pomysłów, aspiracji oraz celów, których realizacją – zgodnie z definicją – należy zająć się wraz z wejściem w nowy rok. Przy wyznaczaniu postanowień sprzyjających zmianie sposobu życia nie warto kierować się tylko zmianą zapisu daty. Takie działania mogą przynieść wiele korzyści bez względu na moment ich realizacji w ciągu roku. Urzeczywistnianie planów często nie jest łatwe, a wiele osób już po kilku miesiącach od wprowadzenia postanowień traci motywację i rezygnuje z podjętej inicjatywy. W ich przypadkach przyczyną niepowodzeń bywa szukanie wymówek do podjęcia działania oraz brak dokładnie określonego planu, który można konsekwentnie realizować. Narzucenie sobie zbyt dużej liczby nowych obowiązków również mija się z celem – w takiej sytuacji zapał wobec zmiany znika w ekspresowym tempie.

Istnieją jednak osoby, które osiągają sukces dzięki wdrożeniu odpowiedniego planu realizacji postanowień na nowy rok i jego realizacji w dłuższej perspektywie czasu. Czy warto podejmować postanowienia noworoczne? Zdecydowanie – ale przed wdrożeniem pomysłu w życie, dowiedz się więcej o tym, jak wytrwać w swoim postanowieniu.

Cele na nowy rok – czy warto je określać?

Głównym celem określenia listy postanowień noworocznych jest zmiana. Realizacji postanowień w drodze do spotkania się z lepszą wersją siebie zazwyczaj towarzyszy więcej korzyści. Dążenie do celu kształtuje charakter, silną wolę i wytrwałość. W czasie spotkania ze słabościami możesz dowiedzieć się więcej rzeczy o sobie i wypracować niezawodny sposób pokonywania przeciwności. Dodatkową zaletą całego procesu jest nauka zarządzania czasem i efektywnego planowania czasu, które następnie możesz wykorzystać również w pozostałych dziedzinach swojego życia.

Postanowienia na nowy rok, czyli co można zmienić w nowym roku?

Z wejściem w nowy rok możesz wyznaczyć różne cele noworoczne – nie musisz ograniczać się do jednego postanowienia. Pamiętaj także o tym, że to od Ciebie zależy, kiedy zaczniesz realizować swoje cele. Możesz podejść do tematu zmian ze swobodą i luźną głową, a świat nie zawali się, gdy zaczniesz realizować plany w innym miesiącu niż styczeń. Wśród popularnych kierunków zmian znajdują się m.in.:

  • zdrowsze odżywianie się,
  • włączenie aktywności fizycznej do swojej codzienności,
  • czytanie większej liczby książek,
  • regeneracja organizmu i dłuższy sen,
  • nauka nowego języka,
  • rzucanie nałogów i ograniczenie używek,
  • znalezienie nowej pracy,
  • zjednoczenie sobie ludzi i poznanie przyjaciół,
  • większa dbałość o zdrowie i wygląd,
  • realizacja marzeń,
  • lepsza organizacja czasu.

Kluczem do wytrwania w postanowieniu jest wyznaczenie realistycznych i mierzalnych celów na nowy rok. Każdy chce zmienić się jak najszybciej na wielu płaszczyznach, ale takie działanie nie jest możliwe ze względu na trudności, jakie mogą się pojawić przy realizacji poszczególnych postanowień na nowy rok. Jeden gorszy dzień i brak motywacji może przeszkodzić w wykonaniu całego planu.

Jeśli nie chcesz, aby do tego doszło, zacznij od realizacji mniejszych celów, które przybliżą Cię do osiągnięcia głównego z postanowień.

Jakie mogą być postanowienia noworoczne?

Pomysły na postanowienia noworoczne najlepiej zaczerpnąć ze swojego życia. Znajdź chwilę dla siebie i zastanów się, jakie nawyki, przyzwyczajenia lub aktywności powstrzymują Cię od korzystania z uroków lepszej codzienności. Być może jest to zbyt duża ilość słodyczy, brak snu lub aktywności fizycznej.

Postanowienia na nowy rok mogą również dotyczyć sfery intelektualnej oraz rozwoju osobistego. Myślisz o zmianie pracy lub lepszych zarobkach? Zainwestuj w szkolenia, kursy i konsekwentnie zdobywaj wiedzę, która pozwoli Ci objąć wymarzone stanowisko.

Tworzenie postanowień noworocznych zacznij od wyznaczenia celu i podzielenia go na kilka etapów.

Przykład: Twoim celem jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

  • W pierwszym miesiącu zacznij od notowania produktów spożywczych, które występują w codziennej diecie.
  • W drugim miesiącu na podstawie zapisków znajdź produkty, które mogą odpowiadać za gorsze samopoczucie (słodycze, produktu o wysokiej zawartości tłuszczu, słone przekąski). Zacznij tworzyć listy zakupów, wykluczając z nich niechciane produkty.
  • W trzecim miesiącu zacznij jeść więcej warzyw i owoców, natomiast w czwartym – zrezygnuj z jasnego pieczywa i makaronu na rzecz pełnoziarnistych wypieków i kasz.
  • W kolejnych miesiącach zadbaj o aktywność fizyczną, redaguj nowe postanowienia i na bieżąco sprawdzaj, jakie działania pozwolą Ci poczuć się lepiej.

Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać?

Cele na nowy rok nie powinny wykraczać poza Twoje możliwości. Aby wytrwać w swoich wszystkich postanowieniach (nie tylko noworocznych), warto zadbać o ich sprecyzowanie. Mimo upływu lat i dostępu do różnych form pomocy przy realizacji celów najbardziej skuteczna okazuje się jedna z najstarszych metod – zapisywanie. Poniżej przedstawimy Ci nasze sposoby na wytrwanie w postanowieniach.

Lista postanowień noworocznych

Wielu osobom trudność może sprawić wyznaczanie granic w tworzeniu postanowień noworocznych. Jaka liczba celów będzie najbardziej odpowiednia i nie spowoduje utraty motywacji? Najlepszym sposobem na uświadomienie sobie skali przedsięwzięcia jest zapis wszystkich postanowień na nowy rok w planerze.

Jeśli preferujesz realizację zadań w perspektywie całego roku z miesięcznym podsumowaniem dokonań – najlepszym wyborem będzie planer roczny, który posiadamy w wersji na lodówkę (planer roczny magnetyczny na lodówkę) i na ścianę (planer ścienny roczny). Możesz również skorzystać z planera miesięcznego, dzięki któremu zyskasz kontrolę nad każdym dniem, a nawet tygodniem swojej przemiany. Jeżeli Twoim celem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, pomocny może okazać się tygodniowy planer posiłków oraz lista zakupów na lodówkę.

Nasze planery poza przejrzystym kalendarzem oferują również oddzielne pola przeznaczone do tworzenia notatek – to idealnie miejsce do spisania wszystkich celów na nowy rok i poszczególne miesiące.

Postanowienia noworoczne – statystyki

Realizacji postanowień noworocznych sprzyja kontrolowanie postępu, dlatego zachęcamy Cię do prowadzenia statystyk dotychczasowych osiągnięć w planerze. 

Możesz w nim zapisywać m.in.:

  • czas wykonanej aktywności fizycznej,
  • liczbę godzin snu,
  • minut poświęconych na sprzątanie domu
  • czy czytanie branżowych książek.

Dzięki stałemu monitorowaniu postępów nigdy nie zabraknie Ci motywacji.

Zamień postanowienia w wyzwania

Postanowienia noworoczne mają swoje dobre i złe strony. Dla wielu rozpoczęcie kolejnego etapu wraz z nowym rokiem daje nadzieję i dodatkową motywację do podjęcia zmian pozwalających czerpać z życia same korzyści. W pozostałych przypadkach często trudno poradzić sobie z presją, jaka może być narzucona przez społeczeństwo w związku z noworoczną zmianą. Jak do tego podejść zdroworozsądkowo?

Jeśli pragniesz zmiany w swoim życiu, nie musisz zaczynać realizować postanowień wraz z nadejściem nowego roku. Przełam schematy i zacznij urzeczywistniać swoje marzenia według samodzielnie przygotowanego kalendarza. Dzięki rozpisaniu kolejnych kroków Twojej przemiany zapanujesz nad czasem, a wyznaczone zadania staną się zwykłym wyzwaniem. Takie rozwiązanie sprawi, że zmiana daty przestanie być dla Ciebie okresem stresu związanego z koniecznością podjęcia działań.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.