Organizacja

Dlaczego warto zaplanować posiłki i zakupy na cały tydzień?

Zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia, zdrowia, a także pięknej figury. W dobie szybkiego życia, kiedy czas w ciągu dnia dzielimy na pracę zawodową, obowiązki względem rodziny, a także chcielibyśmy znaleźć moment dla siebie, najważniejszą rzeczą jest dobre planowanie.

Istnieje wiele poradników, z których można nauczyć się systemu optymalnego planowania, a także jak go wdrożyć. Podstawą jednak zawsze są szczegóły. A te, najlepiej planować na piśmie. Zobacz, jak w prosty sposób można uporządkować swój czas, korzystając z planowania posiłków i listy zakupów.

Planowanie posiłków — dlaczego warto to robić?

Planowanie posiłków pozwala ułożyć zdrowy jadłospis, który uwzględni potrzeby pokarmowe całej rodziny. W dłuższym menu łatwiej także ująć preferencje smakowe dzieci, zwłaszcza jeśli są na diecie. Dla rodziców to także świetna sprawa, bo minimalizują sytuacje, w których brak jakiegoś produktu na śniadanie może zepsuć poranek.

Plan posiłków uwzględniający na liście zakupowej tygodniowe menu, umożliwia precyzyjne kupowanie produktów. Wchodzisz do sklepu i kupujesz wyłącznie to, czego potrzebujesz. W ten sposób wydajesz mniej pieniędzy, a także nie marnujesz jedzenia. Gotowy jadłospis pozwala też na dużą oszczędność czasu, bo nie zastanawiasz się w sklepie, na co masz chęć.

Skąd wziąć jadłospis?

W sieci istnieje wiele stron, na których znaleźć można darmowe jadłospisy oraz sposób przygotowania posiłków. Jednak często spotkać się można z sytuacją, gdzie ustalenie listy zakupów jest dodatkowo płatne. Doświadczysz tego w aplikacjach na telefon oraz na stronach dietetycznych, do których trafić można z reklam w social mediach.

Istnieją alternatywy i to zupełnie za darmo. Niewiele osób ma świadomość, że Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia całkowicie za darmo (konieczność rejestracji w serwisie) portal „Diety”. Po zalogowaniu się do serwisu będziesz w stanie przygotować posiłki zawierające ulubione smaki, a także uwzględnić dietę zdrowotną, jeśli tego potrzebujesz. Wystarczy wejść na stronę: www.diety.nfz.gov.pl i poszukać planu dla siebie.

Po ustaleniu swojego menu możesz przejść do szczegółowego planowania i zakupów. W perspektywie czasowej, zajmie Ci to nie więcej niż 30 minut.

Szybkie śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, bo zapewnia energię, by go dobrze rozpocząć. Pierwszy posiłek nie musi być skomplikowany, a biorąc pod uwagę znikomą ilość czasu o poranku, raczej zależy nam na daniu szybkim i prostym w przygotowaniu

Dania śniadaniowe to zazwyczaj:

  • omlet z jajek;
  • naleśniki lub placki z owocami;
  • płatki na mleku;
  • shake owocowy z awokado;
  • jajecznica z boczkiem.

Wszystko zależy od tego, jaką koncepcję dietetyczną praktykujesz. Większość produktów do przygotowania śniadania mamy w lodówce, bo używamy ich do pozostałych posiłków. Warto jednak regularnie sprawdzać zapas np. dżemu, płatków lub herbaty i jeśli coś się kończy, uwzględnić to na liście.

Obiady na cały tydzień z listą zakupów — zobacz, jak to zaplanować w kilku prostych krokach

W pierwszej kolejności warto ustalić konkretne potrawy, jakie zechcesz przygotować na obiad danego dnia. Jako, że jadłospis uwzględniający składniki śniadań i kolacji, pokrywa się częściowo z produktami potrzebnymi do przygotowania obiadów, to lista zakupów powinna zostać wzbogacona o kilka drobiazgów typu dodatkowe jajka, mąka lub mleko.

Wdrażając nowe przepisy, warto wziąć pod uwagę jedzenie pozostałe z poprzedniego tygodnia np. w zamrażarce. Jeśli masz kurczaka, to możesz go wykorzystać do stworzenia nowego obiadu na przyszły tydzień. Aby nie rozdrabniać się często nad tym wszystkim, raz w tygodniu przygotuj zestawienie potraw oraz wypisz produkty potrzebne do ich przygotowania.

Planer posiłków z listą zakupów na lodówkę

Planowanie posiłków oraz sporządzanie na bierząco brakującej listy zakupów może ułatwić Ci np. nasz Planer posiłków z listą zakupów na lodówkę. Taki Planer zawieszany na lodówkę lub ścianę, to proste i niesamowicie praktyczne rozwiązanie, chociażby dlatego, że zawsze widzisz Wasz plan posiłków na dany tydzień a za każdym razem, gdy np. skończy Ci się kawa, to od razu wpisujesz ją na listę i już o tym nie zapomnisz.

Taka lista może służyć Ci zarówno do wypisania produktów potrzebnych do menu tygodniowego- raz w tygodniu jak i do zapisywania na bieżąco tego czego nam ubywa w kuchni. Wszystko zależy od Ciebie.

Oszczędzasz czas, pieniądze i żyjesz zdrowo

Tworząc menu na cały tydzień oraz uaktualniając listę zakupów na bieżąco, tak zwyczajnie ułatwiasz sobie życie, budując tym samym większą stabilność i realnie dbasz o zdrowie.

  • oszczędzasz czas;
  • wydajesz mniej pieniędzy;
  • nie wyrzucasz jedzenia;
  • Ty i Twoja rodzina spożywacie zdrowe i zbilansowane posiłki;
  • możesz wcześniej zaplanować ulubione potrawy dla dzieci

Mając pod ręką przygotowane zestawienie dań, nie gotujesz chaotycznie. Masz czas na etapowe gotowanie, a także przygotowanie nowych przepisów. Możesz sobie ułatwić to zadanie korzystając z rozwiązań takich właśnie, jak nasz Planer posiłkówna lodówkę lub ścianę z listą zakupów ze zrywanymi kartkami.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.