Organizacja

Jak wybrać dobry planer rodzinny dla siebie – kompletny przewodnik

Jeśli czytasz ten wpis, to znaczy, że już wiesz, że potrzebujesz planer rodzinny. Zapewne również zdążyłaś się zorientować, że wybór jest duży i naprawdę ciężko jest zdecydować jaki planer będzie dla Ciebie najlepszy. Jest to mój pierwszy wpis na tym blogu i nie bez powodu zdecydowałam poruszyć się ten temat. Przerobiłam chyba wszystkie możliwe planery i jestem w stanie pomóc Ci wybrać coś dla Ciebie. Zaczynamy!

Co rozumiem przez planer rodzinny.

Dla tych, którzy nie w temacie, śpieszę wyjaśnić, że dla mnie planer rodzinny to planner miesięczny (taki z polami do wpisywania różnych terminów) lub planer tygodniowy lub oba na raz. Powinien być on powieszony w widocznym miejscu w domu tak, aby był łatwo dostępny dla wszystkich członków rodzinny. Najlepsza jest kuchnia, dość dobrze sprawdza się też przedpokój. 

Liczba korzyści płynących z korzystania z takiego planera rodzinnego jest naprawdę spora. Na tyle spora że jest to temat na osobny wpis na blogu. Mam nadzieję, że wkrótce się taki pojawi.

Zdefiniuj swoje potrzeby

Zacznij od zastanowienia się do czego tak naprawdę planer rodzinny jest Ci potrzebny.

 • gdzie go zamocujesz
 • co będziesz w nim zapisywać – tylko tematy rodzinne, czy może również firmowe?
 • ilość osób, które będą z niego korzystać
 • budżet który chcesz na planer przeznaczyć
 • jak bardzo zależy Ci na wygodzie 
 • które aspekty życia rodziny chcesz ogarnąć – czy tylko zapisać terminy, czy chcesz również planować posiłki? Może potrzebujesz ogarnąć plany lekcji dzieci, albo zadania rodziny.

Jak widać jest tego trochę, ale dobre przygotowanie pozwoli zaoszczędzić Ci czas przy wyborze planera.

Planer papierowy czy suchościeralny?

Najważniejszym wyborem jaki przed tobą stoi to wybór materiału z jakiego wykonany jest planer rodzinny. 

Papier

Dla niektórych wybór planera kończy się w tym właśnie momencie. Jeśli twój budżet na planer wynosi 0zł, to jedyną dostępną dla Ciebie opcją jest pobranie darmowego wzoru planera i wydrukowanie go na kartce. Niestety taki planer ma niewielkie szanse być tak ładnym jak planer kupowany, a jego rozmiar ograniczony jest najczęściej do A4 (znaczy jest mały). 

Jeśli dysponujesz budżetem większym od 0, to jedną z opcji jest zakup planera rodzinnego wykonanego z papieru. Nie kosztują one dużo, są naprawdę ładne i występują w rozmiarach większych niż A4. Przez jakiś czas używaliśmy takiego planera i spełniał on swoje podstawowe zadanie. Niestety męczyło mnie w nim kilka rzeczy:

 • na dłuższą metę wcale nie było to takie super rozwiązanie bo co jakiś czas kartki się kończą i trzeba zamówić nowy planer dodając do jego ceny koszty wysyłki.
 • plany mają to do siebie, że się często zmieniają. Nasz planer dość szybko pokrywał się dużą ilością skreśleń i był mało czytelny.  
 • mało jest wersji z mocowaniem do lodówki
 • nie przyciąga magnesów (w dalszej części piszę dlaczego jest to istotne)

Wydruk za szybą

Planer rodzinny w formie wydruku za szybą mieliśmy w zacnym już rozmiarze 50x70cm i służył nam przez ok pół roku. Zasada jest taka, że wydruk z wzorem planera oprawiamy w ramę z szybą. Zapisy wykonujemy markerem suchościeralnym na szybie. Pomysł wydawał mi się genialny w swej prostocie, jednak w praktyce wyszło kilka niedogodności:

 • nie można zamocować na lodówce
 • również nie przyciąga magnesów
 • okazuje się, że zapiski trudno zmyć ze szkła po miesiącu – trzeba się przy tym napracować.
 • wydruk często nie dotyka szyby a i sama szyba ma swoją grubość. Prowadzi to do sytuacji w której zapiski są do ok 1 cm przed wydrukiem. Okazuje się, że jest to trudne do przetworzenia dla oka i ciężko się czytało takie plany.
 • koszt jest niewiele mniejszy od typowego planera suchościeralnego

Planer suchościeralny

Mam od dwóch lat i za nic nie oddam 🙂 Wszystkie wady wcześniej wymienionych rozwiązań tu nie występują. Dla niektórych zniechęcająca może wydawać się cena, ale biorąc pod uwagę, że kupuje się go raz na długi czas i tylko raz się płaci za przesyłkę, wcale nie wychodzi to tak dużo drożej. Sprzedałam już sporo takich planerów suchościeralnych i opinie klientów potwierdzają moje spostrzeżenia. 

Rozmiar

Rozmiar jest chyba jedną z najważniejszych rzeczy na jakie polecam zwrócić uwagę gdy wybierasz planer rodzinny. Wpływa on na wiele rzeczy:

 • ilość miejsca – czasami jest tak, że mamy określonej wielkości miejsce, w które planer musi się wpasować
 • ilość domowników – im większa rodzina, tym więcej trzeba ogarnąć.
 • zakres użycia – jeśli poza tematami rodzinnymi planujesz wpisywać do planera np tematy związane z pracą, potrzebujesz większy planer.
 • cena – zazwyczaj rozmiar planera mocno wpływa na cenę, dlatego przy ograniczonym budżecie możesz wybrać mniejszą wersję.

Patrząc na temat rozmiaru praktycznie, uważam, że planery miesięczne o rozmiarze do 30x30cm (często występuje w formacie A3 lub A4 i ma dodatkowe pola z boku lub na górze) sprawdzą się jedynie przy 1-2 osobach i to w sytuacji gdzie nie mają wiele planów. Komórki są tam na tyle małe, że nie ma możliwości wpisania szczegółów. Dla mojej rodziny jest on niewystarczający. Oprócz wpisanej wizyty u lekarza w danym dniu wpisuję jeszcze często, kto ma tego lekarza, gdzie i o której a czasami również nazwisko lekarza. Dlatego z mojego doświadczenia optymalnym rozmiarem planera miesięcznego dla 3-5 osobowej rodziny jest od 40x40cm do 50x50cm. Większe planery miesięczne jak 60x60cm są do zadań specjalnych – naprawdę dużych rodzin lub w momencie, gdy chcesz zmieścić na nim również tematy związane np. z prowadzeniem firmy.

Ponieważ dobór odpowiedniego rozmiaru planera rodzinnego jest tak ważny – warto wybierać takie planery, które są oferowane w kilku rozmiarach. W ten sposób będziesz mogła wybrać dokładnie taki planer jaki potrzebujesz, na jaki masz miejsce lub na jaki Cię stać.

Wzór

Wygląd planera może się wydawać sprawą mało istotną. Trzeba mieć jednak świadomość, że taki planer dla rodziny najlepiej działa wtedy, gdy wisi w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. To oznacza, że będzie w znaczący sposób wpływał na wygląd pomieszczenia w którym się znajdzie. Jeśli zależy Ci na tym aby Twoje wnętrza były estetyczne (której z nas nie zależy!) to powinnaś wybrać planer, który będzie do nich pasować. 

Sposób montażu

Planery rodzinne występują zazwyczaj jako planery magnetyczne na lodówkę lub planery ścienne. Jeśli pasuje Ci, aby planer był zamocowany na lodówce, ta wersja jest zdecydowanie najprostsza i najbardziej bezproblemowa w montażu. Przykładasz planer do lodówki i gotowe. Krzywo wyszło? Zdejmij i spróbuj ponownie. Masz niezliczoną ilość prób 🙂

Sprawa się komplikuje, gdy planer ma wisieć na ścianie. Można planer powiesić na ścianie w ramie. Wygląda to pięknie, jednak wiąże się z zakupem ramy. Można też przymocować planer bezpośrednio do ściany i tutaj każda firma ma inne rozwiązanie. Testowałam kilka najbardziej popularnych, więc trochę o nich napiszę.

Zwykła taśma dwustronna

Przyklejenie planera do ściany czy innej powierzchni za pomocą taśmy dwustronnej jest stosunkowo proste i szybkie. Szybko się przekonałam, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ zdarza się, że planer przyklei się krzywo, albo zechcesz zmienić miejsce w którym jest przyklejony. Wtedy odklejenie tak przymocowanego planera wiąże się zazwyczaj z uszkodzeniem powierzchni, do której został przyklejony.

Tesa Powerstrips lub 3m Command

Ciekawą alternatywą dla powyższego są plastry pozwalające na przymocowanie planera do ściany a następnie po pociągnięciu za koniec odlepiają się pozwalając na łatwe zdjęcie planera. Niestety, aby móc pociągnąć za końcówki plastrów muszą one wystawać spod spodu planera i nie wygląda to dobrze. Poza tym są dosyć grube i mocno wyczuwalne pod planerem co utrudnia pisanie.

Moje rozwiązanie

Sporo czasu spędziłam na szukaniu najlepszego rozwiązania. Musiało być niewidoczne po powieszeniu planera, niewyczuwalne na powierzchni , nie ytrudniające  pisania i nie sprawiające problemów przy usuwaniu. Planery na ścianę oferowane w moim sklepie mają przyklejoną z tyłu specjalną taśmę klejącą. Dzięki niej możesz z łatwością zamocować planer na ścianie czy innej powierzchni, a potem łatwo usunąć. Jeśli ściana była czysta i taśma się nie zabrudziła, możesz ponownie przymocować planer za pomocą tej samej taśmy. Trzeba być świadomym, że przy bardzo delikatnych podłożach jak źle pomalowana ściana lub tapeta, taśma ta może spowodować uszkodzenia przy odklejaniu.

Nie każdy planer suchościeralny jest tak samo suchościeralny

Jeśli jesteś zdecydowana na planer rodzinny suchościeralny, to ważną kwestią jest sama funkcja suchościeralności. Chodzi o to że planery suchościeralne pokryte są specjalną powłoką. To jak dobrze notatki ścierają się z planera zależy od jakości tej powłoki. Chcę zwrócić Twoją uwagę na to, że w przypadku planerów suchościeralnych jakość tej powłoki jest bardzo ważna. Notatki na takim planerze pozostają na nim na miesiąc albo i dłużej. A im dłużej na nim pozostają tym trudniej je zetrzeć. Przy projektowaniu swoich planerów robiłam niezliczone ilości testów niezliczonej ilości różnego rodzaju powłok suchościeralnych. W większości po tygodniu, starcie napisu było niemożliwe bez użycia płynu, po 4 tygodniach nawet z płynem wymagało to sporo wysiłku i czasu, a po kilku próbach miejscami nie domywał się wcale. 

Są dwa sposoby aby sprawdzić czy planer który chcesz kupić ma dobrą powłokę:

 • porównaj ceny – jeśli planer jest jednym z tańszych na rynku niemal na pewno ma gorszej jakości powłokę suchościeralną
 • sprawdź – kup planer miesięczny przez Internet, wypełnij go zaraz jak go otrzymasz i po kilku dniach sprawdź czy jesteś w stanie zmazać bez trudu zmazać zapiski gąbką do tablis suchościeralnych. Jeśli nie, to prawdopodobnie powłoka suchościeralna nie jest dobrej jakości i rozważ odesłanie planera.

Funkcje

Planer rodzinny to nie tylko planer miesięczny czy planer tygodniowy. W ofercie różnych sklepów / producentów w tym w mojej znajdziesz planery pozwalające planować inne obszary życia rodziny. Są to na przykład:

 • Planery posiłków
 • Planery roczne
 • Planery zadań dla dzieci
 • Planery zadań dla dorosłych
 • Listy zadań
 • Plany lekcji
 • itp

Nawet jeśli teraz żadne z powyższych nie jest Ci potrzebne, nie oznacza to, że nie będzie. Dlatego warto wybrać planer który potem możesz sobie łatwo rozszerzyć o dodatkowe funkcje.

Przyciąganie magnesów

W przeciwieństwie do papierowych, niektóre planery suchościeralne przyciągają magnesy. To rozszerza korzystanie z planera o wiele możliwości. Najfajniejszą z nich są obrazki magnetyczne, którymi możesz oznaczać zdarzenia. Dzięki temu planer będzie bardziej czytelny dla Ciebie, ale również dla pociech które jeszcze nie opanowały dobrze czytania.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w wyborze planera rodzinnego dla siebie. Oczywiście zachęcam do odwiedzenia mojego sklepu z planerami rodzinnymi. Mam nadzieję, że znajdziesz tam coś dla siebie. Jeśli masz jakiekolwiek przemyślenia w związku z poruszonym tu tematem, podziel się nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.