Organizacja

6 pomysłów na zaangażowanie dzieci w rodzinne planowanie

Dzieci to pełnoprawni członkowie rodzin. Mają więc swoje przywileje i obowiązki jak każdy domownik, a jednak bardzo często zapomina się o tym, że nawet małe dziecko może już uczyć się, jak planować. Po co?

Ano po to, żeby brać odpowiedzialność za swoje obowiązki, żeby poczuć się doroślej, pomóc rodzicom, żeby uczyć się kalendarza, liczenia, być odpowiedzialnym młodym człowiekiem. No i bardzo ważny argument dla rodziców: im szybciej i częściej dzieci angażują się w domowe obowiązki, tym więcej wolnego czasu mają mama z tatą. Ale jak zaangażować dzieci w rodzinne planowanie?

Postaw na najlepszy sposób

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym chyba nie ma lepszego sposobu uczenia niż poprzez przykład. Dziecko widząc co robi rodzic chce robić tak samo. Więc jeśli chcesz aby Twoje dziecko było zaangażowane w rodzinne planowanie, najpierw sama musisz być w nie zaangażowana. Następnym naturalnym krokiem stanie się robienie tego wspólnie. Może stać się to jednocześnie fajną zabawą, nauką, ale również samo w sobie, ciekawym spędzaniem czasu.

Obowiązki to (nie)przyjemności

Na słowo „obowiązek” większość ludzi momentalnie się spina. Jest ono nieprzyjemne, kojarzy się z przymusem, nudą, stratą czasu. Ale te nasze dorosłe konotacje nie muszą być wchłaniane przez dzieci. Aby zaangażować brzdąca w planowanie np. dnia, trzeba mu uświadomić, że owszem, obowiązki są obowiązkowe, ale nie są karą. To po prostu coś, co się robi. Tyle!

Warto więc mówić o tym jako o czymś normalnym, ani przyjemnym, ani nieprzyjemnym. Po prostu są. Ale żeby nie było tak nudno, należy się odpowiednio do tych obowiązków nastawić. W końcu od nastawienia do zadania zależy też to, jak szybko się je wykona i tym samym – ile zostanie czasu na zabawę!

Nie bój się gadżetów

W tym celu możesz wykorzystać różne dodatki, kolory, magnesy, które sprawią, że samo zapisywanie kolejnych planów czy zadań stanie się dla dziecka interesujące. Jeśli młodzież będzie miała np. tablicę magnetyczno-kredową do planowania, to zadbaj o urozmaicenie, tak by gadżety zachęcały do częstszego korzystania z niej. Możesz w tym celu wykorzystać Magnetikony, które np. zachęcą do zaznaczenia ważnych szkolnych wydarzeń.

Pamiętaj też, że już małe dzieci kochają miszmasz, różne barwy, wzory, faktury. U nich więcej znaczy lepiej. Oczywiście nie wprowadzaj chaosu, ale jeśli chcesz zachęcić malca do planowania – konieczne będzie zgodzenie się na dodatkowe kolory. Możesz np. wyróżnić jeden kolor dla malucha i tylko on tym właśnie kolorem pisaka będzie zaznaczać ważne dla siebie daty we wspólnym rodzinnym planerze. Sprytne, proste i zachęcające!

Magnetikony – obrazki magnetyczne urozmaicające planowanie

Rysowanie-odliczanie

Dobrym pomysłem na zachęcenie do planowania, ale też wyjaśnienie dziecku upływu czasu jest rysowanie na planerze ściennym lub takim na lodówkę. Na naszym Instagramie znajdziesz post o tym, jak my wykorzystaliśmy tę metodę w przypadku naszych dzieci. Rysunki doskonale pozwolą już nieczytającym jeszcze brzdącom zrozumieć upływ czasu. O co chodzi?

Jeśli do wakacji zostały cztery dni, to pierwszego dnia narysuj np. siatki z zakupami na wakacje, drugiego – szufelkę i miotłę symbolizujące sprzątanie mieszkania, trzeciego – pakowanie walizek, a czwartego – auto. Ruszamy! Dziecko będzie wiedzieć, co dziś jest do zrobienia, odliczać dni do wyjazdu, a kto wie? Może żeby trochę ten wyjazd przyspieszyć, malec sam od siebie będzie pomagać w domowych obowiązkach?

Plan dnia

Dla dzieci małych, ale i tych starszych dobrym pomysłem może być nasz Plandniownik lub inny plan dnia. To przyzwyczai maluchy do codziennych rytuałów, pozwoli w łatwy sposób samodzielnie, tak jak mama i tata, pilnować swoich obowiązków. Duma z tak „dorosłego” zadania na pewno będzie u dziecka ogromna. Taki plan dnia ułatwia też egzekwowanie obowiązków domowych, bez tłumaczenia się: „bo ja tego wcale nie miałem robić”.

Wolności!

Dobrym pomysłem jest samodzielne planowanie przez dziecko w swoim własnym planerze lub w wyznaczonym miejscu na planerze rodzinnym. Ważne, by malec nie czuł się ograniczany w planowaniu. To znaczy – na tej wyznaczonej dla niego przestrzeni może dziać się wszystko! Mniej czy bardziej estetyczne dzieła sztuki pisakowej pozwolą się dziecku wyżyć twórczo i zachęcą do tego, by to planowanie stało się codziennością.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.